1300

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1300 во разни календари
Грегоријански календар1300
MCCC
Ab urbe condita2053
Ерменски календар749
ԹՎ ՉԽԹ
Асирски календар6050
Балиски календар1221–1222
Бенгалски календар707
Берберски календар2250
Будистички календар1844
Бурмански календар662
Византиски календар6808–6809
Кинески календар己亥(зем. свиња)
3996 или 3936
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
3997 или 3937
Коптски календар1016–1017
Етиопски календар1292–1293
Еврејски календар5060–5061
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1356–1357
 - Сачка ера1221–1222
 - Кали-југа4400–4401
Холоценски календар11300
Игбоански календар300–301
Ирански календар678–679
Исламски календар699–700
Јапонски календарШоан 2
(正安2年)
Јавански календар1211–1212
Јулијански календар1300
MCCC
Корејски календар3633
Мингуо-календар612 пред Р. Кина
民前612年
Нанакшахи−168
Тајландски сончев календар1842–1843
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
1426 или 1045 или 273
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
1427 или 1046 или 274

1300 (MCCC) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1300 година од новата ера, 300. од вториот милениум, последна од XIII век и прва од 1300-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6808 и 6809 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6050 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5060 и 5061 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2053.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1300 година се протега во 3936 и 3937, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3996 и 3997 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1843. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 699 и 700 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Џон Греј

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1300 на Ризницата ?