1144

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1144 г.  во други календари
Грегоријански календар 1144
MCXLIV
Ab urbe condita 1897
Асирски календар 5894
Бахајски календар -700–-699
Бенгалски календар 551
Берберски календар 2094
Будистички календар 1688
Бурмански календар 506
Византиски календар 6652–6653
Еврејски календар 4904–4905
Ерменски календар 593
ԹՎ ՇՂԳ
Етиопски календар 1136-1137
Игбоански календар 144–145
Ирански календар 522–523
Исламски календар 538–539
Јулијански календар 1144    MCXLIV
Кинески календар 癸亥年月日
(3780/3840)
— до —
甲子年月日
(3781/3841)
Коптски календар 860–861
Корејски календар 3477
Календар Мингуо 768 пред РК
民前768年
Селевкидски календар 1455–1456
Тајландски сончев календар 1687
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1200–1201
 - Шака самват 1066–1067
 - Кали југа 4245–4246
Холоценски календар 11144
Џуче-календар нема (пред 1912)

1144 (MCXLIV) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1144. година од новата ера, 144. од вториот милениум, 44. од 12 век и петта од 1140-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6652 и 6653 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5894 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4904 и 4905 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1897.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1144. година се протега во 3780 и 3781, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3840 и 3841 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1687. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 538 и 539 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]