1145

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1145 г.  во други календари
Грегоријански календар 1145
MCXLV
Ab urbe condita 1898
Асирски календар 5895
Бахајски календар -699–-698
Бенгалски календар 552
Берберски календар 2095
Будистички календар 1689
Бурмански календар 507
Византиски календар 6653–6654
Еврејски календар 4905–4906
Ерменски календар 594
ԹՎ ՇՂԴ
Етиопски календар 1137-1138
Игбоански календар 145–146
Ирански календар 523–524
Исламски календар 539–540
Јулијански календар 1145    MCXLV
Кинески календар 甲子年月日
(3781/3841)
— до —
乙丑年月日
(3782/3842)
Коптски календар 861–862
Корејски календар 3478
Календар Мингуо 767 пред РК
民前767年
Селевкидски календар 1456–1457
Тајландски сончев календар 1688
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1201–1202
 - Шака самват 1067–1068
 - Кали југа 4246–4247
Холоценски календар 11145
Џуче-календар нема (пред 1912)

1145 (MCXLV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1145. година од новата ера, 145. од вториот милениум, 45. од 12 век и шеста од 1140-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6653 и 6654 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5895 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4905 и 4906 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1898.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1145. година се протега во 3781 и 3782, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3841 и 3842 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1688. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 539 и 540 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]