Прејди на содржината

1132

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1132 во разни календари
Грегоријански календар1132
MCXXXII
Ab urbe condita1885
Ерменски календар581
ԹՎ ՇՁԱ
Асирски календар5882
Балиски календар1053–1054
Бенгалски календар539
Берберски календар2082
Будистички календар1676
Бурмански календар494
Византиски календар6640–6641
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
3828 или 3768
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
3829 или 3769
Коптски календар848–849
Етиопски календар1124–1125
Еврејски календар4892–4893
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1188–1189
 - Сачка ера1053–1054
 - Кали-југа4232–4233
Холоценски календар11132
Игбоански календар132–133
Ирански календар510–511
Исламски календар526–527
Јапонски календарTenshō 2 / Чошо 1
(長承元年)
Јавански календар1038–1039
Јулијански календар1132
MCXXXII
Корејски календар3465
Мингуо-календар780 пред Р. Кина
民前780年
Нанакшахи−336
Селевкидски календар1443/1444 г.г.
Тајландски сончев календар1674–1675
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
1258 или 877 или 105
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
1259 или 878 или 106

1132 (MCXXXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1132 година од новата ера, 132. од вториот милениум, 32. од XII век и трета од 1130-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6640 и 6641 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5882 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4892 и 4893 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1885.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1132 година се протега во 3768 и 3769, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3828 и 3829 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1675. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 526 и 527 исламска година.

Свети Малахија, ирски светец

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 1132 на Ризницата ?