Менорска катедрала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Менорска катедрала
Catedral de Santa María de Ciudadela (шпански)
Minorca 0054.JPG
Основни податоци
МестоШпанијаМенорка, Шпанија
Координати43°21′45.30″N 5°50′35.09″W / 43.3625833° N; 5.8430806° W / 43.3625833; -5.8430806Координати: 43°21′45.30″N 5°50′35.09″W / 43.3625833° N; 5.8430806° W / 43.3625833; -5.8430806
ПрипадностРимокатоличка црква
Духовно-организациски статускатедрала,
Архитектонски опис
Архитектонски типЦрква

Катедралата Менорка (шпански: Catedral de Santa María de Ciudadela) е катедрала и базилика која се наоѓа во истоимениот град, Шпанија. Катедралата била изградена по наредба на кралот Алфонсо III од Арагон, освојувачот на островот, во 1287 година, на местото на стара џамија.[1]

Изградбата започнала во 1300 година а истатазавршила во 1362 година. Во 1795 година, со реставрацијата на старата епископија од Менорка која датирала од 5 век, соборниот храм бил прогласен како седиште за новата епархија. Во 1813 година, во времето на епископот Хуано била изградена фасадата во неокласицизам и елементи од готиката. Во внатрешноста на црквата пак се наоѓаат елементи од барокна архитектура, кои датираат од 17 век.

Во текот на Шпанската граѓанска војна, храмот бил разрушен во 1936 година, но по крајот на војната тој бил обновен под денешниот изглед.

Наводи[уреди | уреди извор]


Координати: 40°0′6″N 3°50′15″E / 40.00167° N; 3.83750° E / 40.00167; 3.83750{{#coordinates:}}: не може да има повеќе од една главна ознака по страница