Јанозлу

Координати: 41°16′N 24°28′E / 41.267° СГШ; 24.467° ИГД / 41.267; 24.467
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јанозлу
Καρποφόρο
Јанозлу is located in Грција
Јанозлу
Јанозлу
Местоположба во областа
Јанозлу во рамките на Бук (општина)
Јанозлу
Местоположба на Јанозлу во Општина Бук и областа Источна Македонија и Тракија
Координати: 41°16′N 24°28′E / 41.267° СГШ; 24.467° ИГД / 41.267; 24.467
ЗемјаГрција
ОбластИсточна Македонија и Тракија
ОкругДрамски округ
ОпштинаБук
Општ. единицаБук
Надм. вис.&10000000000000124000000124 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно26
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Јанозлу (грчки: Καρποφόρο, Полисико)'[2][3] — село во Општина Бук во Драмски округ, Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 50 километри источно од градот Драма и на 4 километри северно од центарот на општината, Бук.

Селото се наоѓа на надморска височина од 124 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото во текот на XIX век се наоѓало во рамките на Драмската каза, во составот на Отоманското Царство. По крајот на Балканските војни, местото било вклучено во составот на Грција.

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. По потпишувањето на Лозанскиот договор во 1923 година помеѓу Турција и Грција, во селото се населиле грчки бегалци од Анадолија.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1940 година селото броело 103 жители. Селото во пописот од 1951 година броело 112 жители, на пописот од 1961 година, во селото живееле 139 жители, во 1971 година имало 81 жител, во 1981 година имало 53 жители, додека во 1991 година имало 50 жители[4]. Денеска, населението на селото е 26 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 103 112 139 81 53 50 69 26
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Ντεντελέρ -- Παλιάμπελα
  3. „Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  4. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја.