Катун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Катун
Διπόταμα
Катун is located in Грција
Катун
Катун
Местоположба во областа
Катун во рамките на Бук (општина)
Катун
Местоположба на Катун во Општина Бук и областа Источна Македонија и Тракија
Координати: 41°22′N 24°37′E / 41.367° СГШ; 24.617° ИГД / 41.367; 24.617Координати: 41°22′N 24°37′E / 41.367° СГШ; 24.617° ИГД / 41.367; 24.617
ЗемјаГрција
ОбластИсточна Македонија и Тракија
ОкругДрамски округ
ОпштинаБук
Општ. единицаБелен
Надм. вис.&10000000000000560000000560 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно17
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Катун (грчки: Διπόταμα, Дипотама)[2][3] — село во Општина Бук во Драмски округ, Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 73 километри североисточно од градот Драма и на 23 километри северно од центарот на општината, Бук.

Селото се наоѓа на надморска височина од 560 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото во текот на XIX век се наоѓало во рамките на Драмската каза, во составот на Отоманското Царство.

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година селото имало 650 македонски муслимани[4][5] во 120 куќи.[6] Според грчката статистика, во 1913 година во Катун (Κατούν) живееле 1061 луѓе.[7]

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. По потпишувањето на Лозанскиот договор во 1923 година помеѓу Турција и Грција, во селото се населиле грчки бегалци од Анадолија додека муслиманското население ги напуштило своите домови.

Во 1927 година, селото било преименувано во Дипотама .[3] Кон 1928 година селото било целосно бегалско со 17 семејства и вкупно 72 лица[8].

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1928 година во селото се населиле 7 грчки семејства со 23 жители од Турција. Во 1940 година селото броело 622 жители. На пописот од 1951 година, селото не е евидентирано, бидејќи настрадало во граѓанската војна. Во 1961 година во селото живееле 187 жители, во 1971 година имало 34 жители[9]. Денеска, населението на селото е 17 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 622 187 34 18 17
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Καραγκιόζ Κιόι -- Περίβλεπτον
  3. 3,0 3,1 „Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.
  4. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  5. Кънчов, Васил (1996) [1900]. „Драмска Каза“. Македония. Етнография и статистика (бугарски) (II. изд.). София: Проф. М. Дринов. стр. 199.
  6. Кънчов, Васил (1970) [1894-1896]. „Пътуване по долините на Струма, Места и Брегалница. Битолско, Преспа и Охридско“. Избрани произведения. Том I (бугарски). София: Наука и изкуство. стр. 270.
  7. Λιθοξόου, Δημήτρης. „Απαρίθμηση των κατοίκων των νέων επαρχιών της Ελλάδος του έτους 1913 - Μακεδονία“. Архивирано од изворникот 2012-07-31. Посетено на 2009-05-03.
  8. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.
  9. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 34.