Горно Шимширли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горно Шимширли
Άνω Πυξάρι
Горно Шимширли is located in Грција
Горно Шимширли
Горно Шимширли
Местоположба во областа
Горно Шимширли во рамките на Бук (општина)
Горно Шимширли
Местоположба на Горно Шимширли во Општина Бук и областа Источна Македонија и Тракија
Координати: 41°10′N 24°19′E / 41.167° СГШ; 24.317° ИГД / 41.167; 24.317Координати: 41°10′N 24°19′E / 41.167° СГШ; 24.317° ИГД / 41.167; 24.317
ЗемјаГрција
ОбластИсточна Македонија и Тракија
ОкругДрамски округ
ОпштинаБук
Општ. единицаНусретли
Надм. вис.&10000000000000252000000252 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно20
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Горно Шимширли (грчки: Άνω Πυξάρι, Ано Пиксари)[2][3] — село во Општина Бук во Драмски округ, Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 17 километри источно од градот Драма и на 25 километри североисточно од центарот на општината, Бук. Селото се наоѓа на надморска височина од 252 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото во текот на XIX век се наоѓало во рамките на Драмската каза, во составот на Отоманското Царство.

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. По потпишувањето на Лозанскиот договор во 1923 година помеѓу Република Турција и Република Грција, во селото се населиле грчки бегалци од Анадолија додека муслиманското население ги напуштило своите домови.

Во 1927 година, селото било преименувано во Ано Пиксари.[4]

Демографија[уреди | уреди извор]

До 1928 година во селото биле населени 87 бегалци од Турција.[5] Во 1928 година селото броело 87 жители, додека во 1940 година селото броело 85 жители. Селото во пописот од 1951 година броело 64 жители, на пописот од 1961 година, во селото живееле 139 жители, во 1971 година имало 63 жители, во 1981 година имало 25 жители, додека во 1991 година имало 34 жители[6]. Денеска, населението на селото е 20 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 85 64 139 63 25 34 41 20
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Καραγκιόζ Κιόι -- Περίβλεπτον
  3. „Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.
  4. „Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.
  5. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.
  6. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 14.