Бурнаџик

Координати: 41°11′N 24°24′E / 41.183° СГШ; 24.400° ИГД / 41.183; 24.400
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бурнаџик
Θαμνωτό
Бурнаџик is located in Грција
Бурнаџик
Бурнаџик
Местоположба во областа
Бурнаџик во рамките на Бук (општина)
Бурнаџик
Местоположба на Бурнаџик во Општина Бук и областа Источна Македонија и Тракија
Координати: 41°11′N 24°24′E / 41.183° СГШ; 24.400° ИГД / 41.183; 24.400
ЗемјаГрција
ОбластИсточна Македонија и Тракија
ОкругДрамски округ
ОпштинаБук
Општ. единицаБук
Надм. вис.&10000000000000508000000508 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно48
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Бурнаџик (грчки: Θαμνωτό, Тамното)'[2][3] — село во Општина Бук во Драмски округ, Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 38 километри источно од градот Драма и на 17 километри јужно од центарот на општината, Бук. Селото се наоѓа на надморска височина од 508 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото во текот на XIX век се наоѓало во рамките на Драмската каза, во составот на Отоманското Царство.

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. По потпишувањето на Лозанскиот договор во 1923 година помеѓу Турција и Грција, во селото се населиле грчки бегалци од Анадолија додека муслиманското население ги напуштило своите домови.

Во 1927 година, селото било преименувано во Тамното.[4]

Денеска, населението на селото е 48 жители според пописот од 2001 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Καραγκιόζ Κιόι -- Περίβλεπτον
  3. „Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  4. „Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.