Прејди на содржината

Инџарли

Координати: 41°18′N 24°27′E / 41.300° СГШ; 24.450° ИГД / 41.300; 24.450
Од Википедија — слободната енциклопедија
Инџарли
Πολύσυκο
Инџарли is located in Грција
Инџарли
Инџарли
Местоположба во областа
Инџарли во рамките на Бук (општина)
Инџарли
Местоположба на Инџарли во Општина Бук и областа Источна Македонија и Тракија
Координати: 41°18′N 24°27′E / 41.300° СГШ; 24.450° ИГД / 41.300; 24.450
ЗемјаГрција
ОбластИсточна Македонија и Тракија
ОкругДрамски округ
ОпштинаБук
Општ. единицаБук
Надм. вис.&10000000000000252000000252 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно15
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Инџарли (грчки: Πολύσυκο, Полисико)'[2][3] — село во Општина Бук во Драмски округ, Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 53 километри североисточно од градот Драма и на 9 километри северно од центарот на општината, Бук.

Селото се наоѓа на надморска височина од 252 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото во текот на XIX век се наоѓало во рамките на Драмската каза, во составот на Отоманското Царство. По крајот на Балканските војни, местото било вклучено во составот на Грција.

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. По потпишувањето на Лозанскиот договор во 1923 година помеѓу Турција и Грција, во селото се населиле грчки бегалци од Анадолија.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1940 година селото е испуштено од евиденција. Селото во пописот од 1951 година броело 62 жители, на пописот од 1961 година, во селото живееле 74 жители, во 1971 година имало 31 жител, додека во 1991 година имало 18 жители[4]. Денеска, населението на селото е 15 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 62 74 31 18 28 15
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Ντεντελέρ -- Παλιάμπελα
  3. „Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  4. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 28.