Киранли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Киранли
Μικρολιβάδι
Киранли is located in Грција
Киранли
Киранли
Местоположба во областа
Киранли во рамките на Бук (општина)
Киранли
Местоположба на Киранли во Општина Бук и областа Источна Македонија и Тракија
Координати: 41°10′N 24°21′E / 41.167° СГШ; 24.350° ИГД / 41.167; 24.350Координати: 41°10′N 24°21′E / 41.167° СГШ; 24.350° ИГД / 41.167; 24.350
ЗемјаГрција
ОбластИсточна Македонија и Тракија
ОкругДрамски округ
ОпштинаБук
Општ. единицаНусретли
Надм. вис.&10000000000000290000000290 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно28
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Киранли (грчки: Μικρολιβάδ, Микроливади)[2][3] — село во Општина Бук во Драмски округ, Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 22 километри источно од градот Драма и на 20 километри југозападно од центарот на општината, Бук. Селото се наоѓа на надморска височина од 290 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото во текот на XIX век се наоѓало во рамките на Драмската каза, во составот на Отоманското Царство.

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. По потпишувањето на Лозанскиот договор во 1923 година помеѓу Турција и Грција, во селото се населиле грчки бегалци од Анадолија додека муслиманското население ги напуштило своите домови.

Во 1927 година, селото било преименувано во Микроливади.[4]

Демографија[уреди | уреди извор]

До 1928 година во селото биле населени 73 бегалци од Турција.[5] Во 1928 година селото броело 73 жители, додека во 1940 година селото броело 147 жители. Селото во пописот од 1951 година броело 132 жители, на пописот од 1961 година, во селото живееле 147 жители, во 1971 година имало 39 жители, во 1981 година имало 25 жители, додека во 1991 година имало 30 жители[6]. Денеска, населението на селото е 28 жители според пописот од 2001 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 147 132 147 39 25 30 28
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Καραγκιόζ Κιόι -- Περίβλεπτον
  3. „Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  4. „Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  5. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  6. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 35.