Нусретли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нусретли
Νικηφόρος
Нусретли is located in Грција
Нусретли
Нусретли
Местоположба во областа
Нусретли is located in Драма (општина)
Нусретли
Местоположба на Нусретли во Општина Бук и областа Источна Македонија и Тракија
Координати: 41°10′N 24°19′E / 41.167° СГШ; 24.317° ИГД / 41.167; 24.317Координати: 41°10′N 24°19′E / 41.167° СГШ; 24.317° ИГД / 41.167; 24.317
ЗемјаГрција
ОбластИсточна Македонија и Тракија
ОкругДрамски округ
ОпштинаБук
Општ. единицаНусретли
Надм. вис.&10000000000000250000000250 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно296
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Нусретли (грчки: Νικηφόρος, Никофорос)[2][3] — село во Општина Бук во Драмски округ, Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 27 километри јужно од градот Драма и на 27 километри југозападно од центарот на општината, Бук. Селото се наоѓа на надморска височина од 250 метри.

Селото опфаќа површина од 34км2, додека целата општинска единица опфаќа 240.998 км2.[4] По реформите на локалната власт во 2011 година, Нусретли е општинска единица на општината Бук[5].

Историја[уреди | уреди извор]

Отоманско Царство[уреди | уреди извор]

Селото во текот на XIX век се наоѓало во рамките на Драмската каза, во составот на Отоманското Царство.

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година селото имало 90 Турци[6].

Грција[уреди | уреди извор]

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. По потпишувањето на Лозанскиот договор во 1923 година помеѓу Република Турција и Република Грција, во селото се населиле грчки бегалци од Анадолија додека муслиманското население ги напуштило своите домови.

Во 1927 година, селото било прекрстено во Маврокордатос.[7]

Демографија[уреди | уреди извор]

До 1928 година во селото биле населени 828 бегалци од Турција.[8] Во 1928 година селото броело 1035 жители, додека во 1940 година селото броело 1213 жители, во 1951 - 949 жители. Селото во пописот од 1961 година броело 1002 жители, во 1971 година имало 698 жители, во 1981 година имало 508 жители, додека во 1991 година имало 451 жители[9]. Денеска, населението на селото е 296 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 1213 949 1002 698 508 451 436 296
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Култура[уреди | уреди извор]

Турската народна песна Драмски мост „Drama Köprüsü“ е посветена на Нусретли. Самиот мост се наоѓа во близина на селото.

Во ова село е роден Ибрахим-паша.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Καραγκιόζ Κιόι -- Περίβλεπτον
  3. „Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.
  4. „Population & housing census 2001 (incl. area and average elevation)“ (PDF) (грчки). National Statistical Service of Greece.
  5. „Kallikratis law“ (PDF) (грчки). Greece Ministry of Interior. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-04-27. Посетено на 2017-03-16.
  6. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 198.
  7. „Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.
  8. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.
  9. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 46.