Бук

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бук
Παρανέστι
Paranesti Buk Station 01.jpg
Бук is located in Грција
Бук
Бук
Местоположба во областа
Бук is located in Драма (општина)
Бук
Местоположба на Бук во Општина Бук и областа Источна Македонија и Тракија
Координати: 41°25′N 24°57′E / 41.417° N; 24.950° E / 41.417; 24.950Координати: 41°25′N 24°57′E / 41.417° N; 24.950° E / 41.417; 24.950
ЗемјаГрција
ОбластИсточна Македонија и Тракија
ОкругДрамски округ
ОпштинаБук
Општ. единицаКараџаќој
Надм. вис.&10000000000000180000000180 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно625
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)

Бук (грчки: Παρανέστι, Паранести; до 1927 г. Μπούκια, Букија[2]) — село во општината Бук во Драмски округ, Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 39 км североисточно од градот Драма и северозападно од Скеча во подножјето на јужните Родопи на левиот брег на реката Места. Селото лежи на главниот патен пат кој ги поврзува градовите Драма и Скеча, а исто така поминува и железничката линија која ја поврзува Западна Тракија со остатокот на Грција.

Селото се наоѓа на надморска височина од 124 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Отоманско Царство[уреди | уреди извор]

Селото е евидентирано во XV век како Буково како чисто муслиманско[3]. Во деталниот регистар на санџакот Паша од 1569-70 година селото било регистрирано како Бабук без население и годишен приход од даноци од обработливата земја во износ од 600 акчиња[4].

Селото Бук во текот на XIX век се наоѓало во рамките на Драмската каза, во составот на Отоманското Царство. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година селото имало 400 жители Турци[5]. Според статистиката на Анастас Разбојников, во XIX век Бук било помачко село, кое имало 100 куќи во 1830 година, 120 - во 1878, 150 во 1912 и 1920 година[6].

По започнувањето на Балканските војни, од селото едно лице бил доброволец во Македонско-одринските доброволни чети[7].

Грција[уреди | уреди извор]

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. Според грчката статистика од 1913 година во селото живееле 935 жители[8] Во 1920 година во селото биле регистрирани 406 жители.[9]

По потпишувањето на Лозанскиот договор во 1923 година помеѓу Република Турција и Република Грција, во селото се населиле грчки бегалци од Анадолија додека муслиманското население ги напуштило своите домови.

Во 1927 година мето на селото било променето во Паранестион.[10]

Демографија[уреди | уреди извор]

До 1928 година во селото биле населени 16 грчки семејства со 54 бегалци од Турција.[11] Во 1928 година селото броело 798 жители, додека во 1940 година селото броело 1168 жители. Селото во пописот од 1951 година броело 822 жители, на пописот од 1961 година, во селото живееле 1244 жители, во 1971 година имало 685 жители, во 1981 година имало 522 жители, додека во 1991 година имало 597 жители[12]. Денеска, населението на селото е 1256 жител според пописот од 2001 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 1.168 822 1.244 685 522 597 1.256 625
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
 2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Μπούκια -- Παρανέστιον
 3. Иванов, Йордан. „Местните имена между Долна Струма и Долна Места“. София, БАН, 1982, стр. 83.
 4. Стоjановски, Александар (2007). Турски документи за историjата на Македониjа. Опширен пописен дефтер за Паша санџакот (казите Драма, Кавала, Серез и Неврокоп) од 1569/70 година, том X, книга 2. Скопjе: Државен архив на Република Македониjа. стр. 72. ISBN 978-998-962-264-9. OCLC 645308759.
 5. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 199.
 6. Разбойников, Анастас и Спас Разбойников, Населението на Южна Тракия с оглед на народностните отношения в 1830, 1878, 1912 и 1920 година, София 1999, с. 326
 7. „Македоно-одринското опълчение 1912-1913 г. Личен състав“, Главно управление на архивите, 2006, стр.103 и 832.
 8. Λιθοξόου, Δημήτρης. „Απαρίθμηση των κατοίκων των νέων επαρχιών της Ελλάδος του έτους 1913 - Μακεδονία“. Архивирано од изворникот на 2012-07-31. Посетено на 2009-05-03.
 9. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија, том 1. Скопје: Здружение на децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија. стр. 139. ISBN 9989-9819-4-9. OCLC 44748962.
 10. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971
 11. Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928
 12. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. II. Скопје: Институт за национална историја. стр. 89.