Дивокози

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дивокози
Rupicapra rupicapra 0.jpg
Дивокоза
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордати
Класа: Цицачи
Ред: Парнокопитни
Семејство: Шуплороги
Потсемејство: Кози
Род: Дивокози
Blainville, 1816

Дивокозите (науч. Rupicapra) се род на животни од семејството Шуплороги (Bovidae). Родот содржи два вида:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]