Бојмица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бојмица
Αξιούπολη
Црквата „Пресв. Богородица Достојно Ест“ и андартски споменик во гратчето
Црквата „Пресв. Богородица Достојно Ест“ и андартски споменик во гратчето
Бојмица is located in Грција
Бојмица
Бојмица
Местоположба во областа
Бојмица is located in Пајонија (општина)
Бојмица
Местоположба на Бојмица во општината Пајонија и областа Централна Македонија
Координати: 40°59.09′N 22°32.30′E / 40.98483° СГШ; 22.53833° ИГД / 40.98483; 22.53833Координати: 40°59.09′N 22°32.30′E / 40.98483° СГШ; 22.53833° ИГД / 40.98483; 22.53833
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПостол
ОпштинаПајонија
Општ. единицаБојмица
Надм. вис.&1000000000000003900000039 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно2,897
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.61400
Повик. бр.23430

Бојмица (Αξιούπολη, Аксиуполи, до 1927 г. Μποέμιτσα, Боемица[2]) — гратче во Гевгелиско, Егејска Македонија, денес во општината Пајонија на Кукушкиот округ во Централна Македонија, Грција. Населението брои 2.897 жители (2011), од кои денес Македонците се малцинство, а голем дел се грчки доселеници.[3]

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Μποέμιτσα -- Αξιούπολις
  3. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 54–44.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]