Добромир (Гуменџиско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Добромир
Γαλήνη
Добромир is located in Грција
Добромир
Добромир
Местоположба во областа
Добромир во рамките на Пајонија (општина)
Добромир
Местоположба на Добромир во општината Пајонија и областа Централна Македонија
Координати: 41°1.47′N 22°27.41′E / 41.02450° СГШ; 22.45683° ИГД / 41.02450; 22.45683Координати: 41°1.47′N 22°27.41′E / 41.02450° СГШ; 22.45683° ИГД / 41.02450; 22.45683
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругКукуш
ОпштинаПајонија
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Добромир (грчки: Γαλήνη, Галини, до 1969 г. Ντόμπρομιρ, Добромир[1]) — поранешно село во Гуменџиско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Пајонија, Централна Македонија, Грција.[2]

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало на левиот брег на реката Коџа Дере, северозападно од с. Извор.[3]

Историја[уреди | уреди извор]

Добромир било македонско село распаднато во средината на XIX век поради чести напади од разбојнички банди сочинети од турски и албански дезертери од турската војска, месно познати како „тумбулеци“.[2]

Во 1969 г. месноста Добромир е преименувана во Галини.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Β. Διάταγμα ΥΠ' Αριθ. 483. Περὶ μετονομασίας συνοικισμὤν, κοινοτήτων καὶ θέσεων“ (PDF). Εφημερίς της Κυβερνήσεως του Βασιλείου της Ελλάδος. Εν Αθήναις: Ἐκ τοῦ Εθνικού Τυπογραφείου. Τεύχος Πρώτον (Αριθμός Φύλλου 147): 1049. 1969. Занемарен непознатиот параметар |month= (help)
  2. 2,0 2,1 Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). II дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 58. ISBN 9989-9819-6-5.
  3. По топографска карта М1:50 000, издание 1980-1985 „Генеральный штаб“