Чидемли

Координати: 41°7′N 22°39′E / 41.117° СГШ; 22.650° ИГД / 41.117; 22.650
Од Википедија — слободната енциклопедија
Чидемли
Μεταμόρφωση
Чидемли is located in Грција
Чидемли
Чидемли
Координати: 41°7′N 22°39′E / 41.117° СГШ; 22.650° ИГД / 41.117; 22.650
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругКукуш
ОпштинаПајонија
Општ. единицаРугуновец
Надм. вис.&10000000000000203000000203 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно287
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Чидемли (грчки: Μεταμόρφωση: Μεταμόρφωση, Метаморфоси, катаревуса: Метаморфосис, до 1926 година Τσιδεμλή, Цидемли[2]) — село во Грција, општина Пајонија, област Централна Македонија со 287 жители (2001).

Географја[уреди | уреди извор]

Селото е сместено северно од гратчето Ругуновец (Поликастро), близу до границата со Република Македонија.

Историја[уреди | уреди извор]

После Втора балканска војна во 1913 година селото останува во Грција. Во него се населени бегалци Грци од Турција. Во 1928 година целото село е бегалско со 107 семејства и 416 жители бегалци.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας.
  3. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.