Ситарија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ситарија
Σιταριά
Ситарија is located in Грција
Ситарија
Ситарија
Координати: 40°57′N 22°39′E / 40.950° СГШ; 22.650° ИГД / 40.950; 22.650Координати: 40°57′N 22°39′E / 40.950° СГШ; 22.650° ИГД / 40.950; 22.650
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругКукуш
ОпштинаПајонија
Општ. единицаРугуновец
Надм. вис.&1000000000000001000000010 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно148
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Ситарија (грчки: Σιταριά) — село во Република Грција, општина Пајонија во област Централна Македонија. Селото има население од 148 жители според пописот од 2001 година.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на околу 4 километри источно од градот Ругуновец (Поликастро) во Солунско Поле.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото е основано во 1930-те години заедно со Нова Кавала од доселеници од Кавала, ослободено со пресушување на Аматовското Езеро.[2] До 1940 година го носи името Неја Кавала 62.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Από την Καβάλα στη Νέα Καβάλα, Πρωινή του Κιλκίς, 7 Μαΐου 2010
  3. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Νέα Καβάλλα 62 - Σιταριά