Крастали

Координати: 41°9.45′N 22°40.3′E / 41.15750° СГШ; 22.6717° ИГД / 41.15750; 22.6717
Од Википедија — слободната енциклопедија
Крастали
Κορώνα
Крастали is located in Грција
Крастали
Крастали
Координати: 41°9.45′N 22°40.3′E / 41.15750° СГШ; 22.6717° ИГД / 41.15750; 22.6717
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругКукуш
ОпштинаПајонија
Општ. единицаРугуновец
Надм. вис.&1000000000000001900000019 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно70
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Крастали (грчки: Κορώνα, Корона, до 1926 година Κράσταλη, Крастали[2]) — село во Грција, општина Пајонија, област Централна Македонија со 70 жители (2001).

Географија[уреди | уреди извор]

Селото е сместено северно од градот Ругуновец (Поликастро), на самата границата со Република Македонија.

Историја[уреди | уреди извор]

Во почетокот на XX век Крастали е турско село во Гевгелиската каза на Отоманското Царство. После Втора балканска војна во 1913 година селото влегува во состав на Грција. Населението се иселува во Турција, и на негово место се населени Грци бегалци. Во 1928 година селото е цело бегалско со 32 семејства и 91 жител бегалци.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Κράσταλη -- Κορώνα
  3. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.