Петрово (Ениџевардарско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Петрово
Петрово во рамките на Грција
Петрово
Петрово (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Петровоениџевардарско село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Петрово е во Солунското Поле од десната страна (на запад) од реката Вардар. Според податоците од на Крсте Мисирков од 1900 годиниа, објавени во неговото списание „Вардар“, селото Петрево е населено исклучиво со Македонци, има 110 куќи и припаѓало на пазарската каза. Селото било чифлик. Во 1903 година, во селото живееле 620 жители, Македонци.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]