Прејди на содржината

Ересели

Координати: 41°6.15′N 22°37.22′E / 41.10250° СГШ; 22.62033° ИГД / 41.10250; 22.62033
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ересели
Ποντοηράκλεια
Ересели is located in Грција
Ересели
Ересели
Координати: 41°6.15′N 22°37.22′E / 41.10250° СГШ; 22.62033° ИГД / 41.10250; 22.62033
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругКукуш
ОпштинаПајонија
Општ. единицаРугуновец
Надм. вис.&1000000000000001900000019 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно812
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Ересели или Ресели (грчки: Ποντοηράκλεια, Пондоираклија, до 1954 година Ερεσελή, Ερεσελίον, Ересели, Ереселион[2]) — село во Грција, општина Пајонија, област Централна Македонија со 812 жители (2001).

Географија

[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа северно од градот Ругуновец (Поликастро), близу до границата со Република Македонија. Јужно од селото е сместено Арџанското Езеро, коешто денес е целосно пресушено.

Историја

[уреди | уреди извор]

Во Отоманското Царство

[уреди | уреди извор]

Во почетокот на XX век Ересели е турско село во гевгелиската каза на Отоманското Царство. Според статистиката на Васил К’нчов („Македония. Етнография и статистика“) во 1900 Ересели има 188 жители Турци.[3]

Во Грција

[уреди | уреди извор]

После Втората балканска војна во 1913 година селото влегува во рамките на Грција. Населението се иселува во Турција и на негово место се населени понтски Грци, бегалци од Турција. Во 1928 година целото село е бегалско со 92 семејства и 333 жители бегалци.[4] Во 1954 година селото е преименувано во Пондоираклија, во превод Понтска Ираклија.

  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Ερεσελίον -- Ποντοηράκλεια
  3. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 151.
  4. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.