Извор (Гуменџиско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
За други значења на поимот Извор, видете на појаснителната страница
Извор
Извор во рамките на Грција
Извор
Извор (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Општина Αξιούπολη, Аксиуполи
Надморска височина 158м
Географска широчина 41.0889
Географска должина 22.4922


Извор — село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]