Моин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Моин
Викиекспедиција Бојмија 002.jpg

Улица во селото Моин

Моин is located in Македонија
Моин
Местоположба на Моин во Македонија
Координати 41°08′00″N 22°27′00″E / 41.13333° СГШ; 22.45000° ИГД / 41.13333; 22.45000Координати: 41°08′00″N 22°27′00″E / 41.13333° СГШ; 22.45000° ИГД / 41.13333; 22.45000
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Coat of Arms of Gevgelija.svg Гевгелија
Област Бојмија
Население 317[1] жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 1480
Повик. бр. 034
Шифра на КО 06015
Надм. вис. 120 м
Моин на општинската карта
Моин во Општина Гевгелија.svg

Атарот на Моин во рамките на општината
Commons-logo.svg Моин на Ризницата


Моин — село во Општина Гевгелија, во областа Бојмија, во околината на градот Гевгелија.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Поглед на Конска Река од мостот при влезот во селото

Населбата се наоѓа во областа Бојмија, во крајниот јужен дел на територијата на Општина Гевгелија, чиј атар се допира со државната гранична линија со Грција. Селото е оддалечено само неколку километри од градот Гевгелија и припаѓа на неговата рурбална зона.[2] Селото е рамничарско, на надморска височина од 120 метри.[2]

Атарот зафаќа површина од 16,4 км2. На него шумите зафаќаат површина од 772 хектари, на обработливото земјиште отпаѓаат 254 хектари, а на пасиштата 494 хектари.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век, Моин било христијанско село во рамките на Гевгелиската каза на Отоманското Царство.

За време на окупацијата на Македонија во Втората светска војна, бугарските фашистички окупатори стрелале пет лица[3], родум од Љумница, Егејска Македонија, поради учество во НОБ во селото на 18 јануари 1944 година. Денес, во нивна чест е подигнат споменик во селото Моин.

Со почетокот на Европската бегалска криза, најмногу поттикната од Граѓанската војна во Сирија, селото како едно од пограничните села, ја чувствувало кризата. На 14 март 2016 година, се случила кулминација на кризата кога стотина бегалци упаднале преку државната линија на местото каде што не постоела ограда на раздвојување на државната граница со Грција и влегле во селото. Благодарение на брзата реакција на Армијата, бегалците биле сопрени. Настанот се случил како последица на затворањето на т.н. „Балканска рута“ за бегалците и со затворањето на кампот во Сехово.[4]

Проценките биле дека околу 2.100 бегалци, заедно со 72 странски новинари, влегле преку Сува Река, во близина на старата напуштена црква во селото во текот на ноќта помеѓу 14 и 15 март.[5]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Селото има мешовита аграрна функција.[2]

Население[уреди | уреди извор]

Според податоците на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900 година, во селото Моин имало 404 жители, сите Македонци.[6] По податоците на секретарот на Бугарската егзархија, Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Моин имало 336 жители.[7]

Моин во 1961 година броело 333 жители, а во 1994 година бројот на населението се намалил на 273 жители, од кои 264 биле Македонци, 8 Срби и 1 Влав.[2]

Според пописот од 2002 година, во селото Моин имало 317 жители, од кои 298 Македонци, 16 Срби и 3 Власи.[1]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900[8] 1905[9] 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 404 336 380 351 333 291 284 263 273 317
Извор за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Поглед кон подрачното училиште
Поранешниот младински дом во селото
 • Подрачно училиште „Страшо Пинџур“

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Селото влегува во рамките на Општина Гевгелија, која била променета со новата територијална поделба на Македонија во 2004 година, при што кон нејзе била придодадена поранешната Општина Миравци. Во периодот од 1996-2004 година, селото било во рамките на некогашната Општина Гевгелија.

Во периодот 1950-1952, селото било во рамките на некогашната општина Горничет, во која влегувале селата Горничет, Конско, Моин и Ума.

Во периодот 1952-1955, селото било дел од тогашната Гевгелиска градска општина, во која покрај селото Моин се наоѓале градот Гевгелија и селата Горничет, Конско, Моин, Мрзенци и Ума.

Во периодот 1955-1965, селото се наоѓало во некогашната општина Гевгелија.

Во периодот 1965-1996 година, селото се наоѓало во рамките на големата Општина Гевгелија.

Изборно место[уреди | уреди извор]

Во селото постои изборното место бр. 353 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[11]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 253 гласачи.[12]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви[13]
Реки[14]
Споменици

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 3 јуни 2017.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија (PDF). Скопје: Патрија. стр. 199-200. Посетено на 3 јуни 2017.
 3. Биле убиени следниве лица: Емануел Петров Ѓорѓи (1904-1944), Мешев Димитров Ставре (1904-1944), Аџиев Василев Петар (1904-1944), Мешев Димитров Ефтим (1906-1944) и Попгоргиев Аврамов Ѓорѓи (1926-1944)
 4. Батев, Наќе (14 март 2016). „Стотици бегалци влегоа во Македонија, АРМ ги запре кај селото Моин!“. Вечер. Архивирано од изворникот на 2017-04-14. Посетено на 1 јули 2017.
 5. Тасев, Ристо (15 март 2016). „Моин под опсада на бегалците“. Утрински весник. Архивирано од изворникот на 2016-03-17. Посетено на 1 јули 2017.
 6. Васил К’нчов. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр. 152.
 7. D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р. 194-195.
 8. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 9. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 10. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 11. „Описи на ИМ“. Посетено на 29 декември 2019.
 12. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 29 декември 2019.
 13. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
 14. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 37. ISBN 978-9989-2117-6-8.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]