Тутулен (Моин)

Координати: 41°07′37″N 22°26′13″E / 41.12694° СГШ; 22.43694° ИГД / 41.12694; 22.43694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тутулен


Местоположба 41°07′37″N 22°26′13″E / 41.12694° СГШ; 22.43694° ИГД / 41.12694; 22.43694
Основни податоци
Место Моин
Општина Гевгелија
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Тутуленархеолошко наоѓалиште во гевгелиското село Моин. Претставува населба од доцната антика .

На 2,5 км југозападно од селото, на северното подножје на ридот, на простор од 150 × 100 м се среќаваат многу остатоци - фрагменти од керамички садови, питоси и грамади од насобрани камења [1] Наоѓалиштето е прогласено за културно наследство на Македонија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 109. ISBN 9989-649-28-6.