Говедарникот (Негорци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Говедарникот
археолошко наоѓалиште
Говедарникот is located in Македонија
Говедарникот
Местоположба на Говедарникот во Македонија
Местоположба 41°11′20″N 22°28′37″E / 41.18889° СГШ; 22.47694° ИГД / 41.18889; 22.47694Координати: 41°11′20″N 22°28′37″E / 41.18889° СГШ; 22.47694° ИГД / 41.18889; 22.47694
Основни податоци
Место Негорци
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период хеленистичко време
римско време
Портал „Археологија“

Говедарникотархеолошко наоѓалиште во гевгелиското село Негорци. Наоѓалиштето претставува населба од хеленистичкото и римското време. Во дворот на еден жител, при обработувањето на бавчата биле откриени темели од градби, а по површината имало делови од керамички садови. Сопственикот нашол бронзени белезици и монети кои со години ги има чувано.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 110. ISBN 9989649286.