Мраморот (Смоквица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мраморот - Манастир
археолошко наоѓалиште


Местоположба 41°15′33″N 22°28′12″E / 41.25917° СГШ; 22.47000° ИГД / 41.25917; 22.47000Координати: 41°15′33″N 22°28′12″E / 41.25917° СГШ; 22.47000° ИГД / 41.25917; 22.47000
Основни податоци
Место Смоквица
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Мраморот - Манастир археолошко наоѓалиште во гевгелиското село Смоквица. Наоѓалиштето претставува населба и некропола од доцна антика.

На 2,5 км североисточно од селото, во непосредната близина на мостот на [[Вардар, помеѓу автопатот и пругата Скопје - Гевгелија, во нивите на Ј. Тодоров и К. Ичов се среќаваат грамади од градежен камен и фрагменти од керамички садови и питоси. Во непосредната близина е откриена и гробна конструкција од типот циста. Наодите се чуваат во Музејот во Гевгелија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 114. ISBN 9989649286.