Св. Марко (Петрово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Марко - Градиште
археолошко наоѓалиште
Св. Марко - Градиште is located in Македонија
Св. Марко - Градиште
Местоположба на Св. Марко - Градиште во Македонија
Местоположба 41°17′46″N 22°22′59″E / 41.29611° СГШ; 22.38306° ИГД / 41.29611; 22.38306Координати: 41°17′46″N 22°22′59″E / 41.29611° СГШ; 22.38306° ИГД / 41.29611; 22.38306
Основни податоци
Место Петрово
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Марко - Градиштеархеолошко наоѓалиште во гевгелиското село Петрово.

Претставува градиште од среден век.

Се наоѓа на 4 км североисточно од селото, високо над десниот брег на Стара Река. На височинката со мало зарамнето плато, пристапно само од западната профилација. Тука е најдено и мермерно торзо со претстава на облечена машка фигура во природна големина. Наодите се чуваат во Музејот во Гевгелија.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 112, ISBN 9789989101069