Св. Илија (Смоквица)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°15′33″N 22°28′12″E / 41.25917° СГШ; 22.47000° ИГД / 41.25917; 22.47000Координати: 41°15′33″N 22°28′12″E / 41.25917° СГШ; 22.47000° ИГД / 41.25917; 22.47000
Основни податоци
Место Смоквица
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Илија археолошко наоѓалиште во гевгелиското село Смоквица. Наоѓалиштето претставува црква од среден век.

Веднаш над северната периферија на селото се гледаат грамади од градежен камен и фрагменти од покривни ќерамиди што му припаѓаат на сакрален објект.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 114. ISBN 9989649286.