Агова Чешма (Смоквица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Агова Чешма is located in Македонија
Агова Чешма
Местоположба на Агова Чешма во Македонија
Местоположба 41°15′33″N 22°28′12″E / 41.25917° СГШ; 22.47000° ИГД / 41.25917; 22.47000Координати: 41°15′33″N 22°28′12″E / 41.25917° СГШ; 22.47000° ИГД / 41.25917; 22.47000
Основни податоци
Место Смоквица
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Агова Чешмаархеолошко наоѓалиште во гевгелиското село Смоквица. Претставува населба од неолитско време.

На 1 км јужно од селото, веднаш до наоѓалиштето Голи Рид, по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, камени и кремени орудија и фрагменти од куќен лепеж. Најголема концентрација на овие материјали има во нивата на Апостол Митров. Наодите се чуваат во Музејот во Гевгелија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 113. ISBN 9989649286.