Аузо (Габрово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аузо


Местоположба 41°18′00″N 22°24′00″E / 41.30000° СГШ; 22.40000° ИГД / 41.30000; 22.40000Координати: 41°18′00″N 22°24′00″E / 41.30000° СГШ; 22.40000° ИГД / 41.30000; 22.40000
Основни податоци
Место Габрово
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Аузо археолошко наоѓалиште во околината на гевгелиското село Габрово. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичкото време.

На 2,5 км југоисточно од селото, во нивите на двајца жители се гледаат траги од темели на повеќе градби, а по површината има фрагменти од керамички садови, тегули, имбрекси и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 102, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069