Грамади (Конско)

Координати: 41°11′9″N 22°19′35″E / 41.18583° СГШ; 22.32639° ИГД / 41.18583; 22.32639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грамади


Местоположба 41°11′9″N 22°19′35″E / 41.18583° СГШ; 22.32639° ИГД / 41.18583; 22.32639
Основни податоци
Место Конско
Општина Гевгелија
Тип

 населба  некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Грамади археолошко наоѓалиште во гевгелиското село Конско. Претставува населба и некропола од доцната антика. На десниот брег на Конска Река, спроти селото се гледаат грамади од кршен камен, како и остатоци од урнатини на станбени објекти. Се забележуваат и големи камени плочи од гробни конструкции тип циста.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 109, ISBN 9789989101069