Брест (Давидово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брест
археолошко наоѓалиште
Брест is located in Македонија
Брест
Местоположба на Брест во Македонија
Местоположба 41°19′55″N 22°25′41″E / 41.33194° СГШ; 22.42806° ИГД / 41.33194; 22.42806Координати: 41°19′55″N 22°25′41″E / 41.33194° СГШ; 22.42806° ИГД / 41.33194; 22.42806
Основни податоци
Место Давидово
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Брест археолошко наоѓалиште во гевгелиското село Давидово. Наоѓалиштето претставува населба од доцна антика. На 2 км северозападно од селото, во непосредната близина на чешмата, на површина од 100 × 80 м. се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и многу градежен материјал[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 95. ISBN 9989649286.