Сингра (Серменин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сингра is located in Македонија
Сингра
Местоположба на Сингра во Македонија
Местоположба 41°13′7″N 22°20′44″E / 41.21861° СГШ; 22.34556° ИГД / 41.21861; 22.34556Координати: 41°13′7″N 22°20′44″E / 41.21861° СГШ; 22.34556° ИГД / 41.21861; 22.34556
Основни податоци
Место Серменин
Општина Гевгелија
ТипПериод римско време
Портал „Археологија“

Сингра археолошко наоѓалиште во гевгелиското село Серменин.

Претставува утврдена населба-збег од римско време.

Рефугиум од римското време. На 5 км јужно од селото има висок рид со доминантна местоположба на чиј зарамнет врв се среќаваат грамади од градежен камен, а спорадично и фрагменти од керамички садови и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 113, ISBN 9789989101069