Прејди на содржината

Св. Атанасија (Петрово)

Координати: 41°17′46″N 22°22′59″E / 41.29611° СГШ; 22.38306° ИГД / 41.29611; 22.38306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Атанасија


Местоположба 41°17′46″N 22°22′59″E / 41.29611° СГШ; 22.38306° ИГД / 41.29611; 22.38306
Основни податоци
Место Петрово
Општина Гевгелија
Тип

 црква  некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Атанасијаархеолошко наоѓалиште во гевгелиското село Петрово. Во селото постојат остатоци од сакрален објект граден од камен и варов малтер. Во непосредната близина се откриени и камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 112, ISBN 9789989101069