Мушница (Смоквица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мушница
археолошко наоѓалиште
Мушница is located in Македонија
Мушница
Местоположба на Мушница во Македонија
Местоположба 41°15′33″N 22°28′12″E / 41.25917° СГШ; 22.47000° ИГД / 41.25917; 22.47000Координати: 41°15′33″N 22°28′12″E / 41.25917° СГШ; 22.47000° ИГД / 41.25917; 22.47000
Основни податоци
Место Смоквица
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Мушницаархеолошко наоѓалиште во гевгелиското село Смоквица. Наоѓалиштето претставува доцноантичка населба. На 500 м северно од селото, во нивите на двајца жители се среќаваат делови од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 104. ISBN 9989649286.