Дедовец (Габрово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дедовец is located in Македонија
Дедовец
Местоположба на Дедовец во Македонија
Местоположба 41°18′00″N 22°24′00″E / 41.30000° СГШ; 22.40000° ИГД / 41.30000; 22.40000Координати: 41°18′00″N 22°24′00″E / 41.30000° СГШ; 22.40000° ИГД / 41.30000; 22.40000
Основни податоци
Место Габрово
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (рудник).svg рударска населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Дедовец археолошко наоѓалиште во околината на гевгелиското село Габрово. Наоѓалиштето претставува рударска населба од римското време.

На 2 км јужно од селото, лево од патот за Висока Чука, во нивата на Л. Ристов се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули, имбрекси и градежен камен. Наодите од згура на топена руда упатуваат на помала рударска населба.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 102, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069