Гроздени Дупки (Кованец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гроздени Дупки
археолошко наоѓалиште
Гроздени Дупки is located in Македонија
Гроздени Дупки
Местоположба на Гроздени Дупки во Македонија
Местоположба 41°13′46″N 22°24′01″E / 41.22944° СГШ; 22.40028° ИГД / 41.22944; 22.40028Координати: 41°13′46″N 22°24′01″E / 41.22944° СГШ; 22.40028° ИГД / 41.22944; 22.40028
Основни податоци
Место Кованец
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период железно време
Портал „Археологија“

Гроздени Дупкиархеолошко наоѓалиште кај гевгелиското село Кованец. Претставува населба од железното време.

Се наоѓа на околу 1,5 км западно од селото, високо над десниот брег на Кованска Река. На платото што е зарамнето и со површина од 120 × 70 м се среќаваат фрагменти од рачно изработени керамички садови со груба фактура.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 108. ISBN 9989-649-28-6.