Долно Поле (Конско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долно Поле is located in Македонија
Долно Поле
Местоположба на Долно Поле во Македонија
Местоположба 41°11′9″N 22°19′35″E / 41.18583° СГШ; 22.32639° ИГД / 41.18583; 22.32639Координати: 41°11′9″N 22°19′35″E / 41.18583° СГШ; 22.32639° ИГД / 41.18583; 22.32639
Основни податоци
Место Конско
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Долно Поле археолошко наоѓалиште во гевгелиското село Конско. Претставува населба од доцна антика. На околу 3 км југоисточно од селото, на левиот брег на Конска Река, во нивата на М. Стојанов се наоѓаат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 109, ISBN 9789989101069