Св. Димитрија (Смоквица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Димитрија
археолошко наоѓалиште
Св. Димитрија is located in Македонија
Св. Димитрија
Местоположба на Св. Димитрија во Македонија
Местоположба 41°15′33″N 22°28′12″E / 41.25917° СГШ; 22.47000° ИГД / 41.25917; 22.47000Координати: 41°15′33″N 22°28′12″E / 41.25917° СГШ; 22.47000° ИГД / 41.25917; 22.47000
Основни податоци
Место Смоквица
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Портал „Археологија“

Св. Димитрија археолошко наоѓалиште во гевгелиското село Смоквица. Наоѓалиштето претставува осамен наод од римско време.

На 500 м северно од селото, во нивите на Ј. Тодоров и Р. Алаџајков се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материја.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 114. ISBN 9989649286.