Прејди на содржината

Студенка (Габрово)

Координати: 41°18′00″N 22°24′00″E / 41.30000° СГШ; 22.40000° ИГД / 41.30000; 22.40000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Студенка


Местоположба 41°18′00″N 22°24′00″E / 41.30000° СГШ; 22.40000° ИГД / 41.30000; 22.40000
Основни податоци
Место Габрово
Општина Гевгелија
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Студенкаархеолошко наоѓалиште во околината на гевгелиското село Габрово. Претставува населба од доцната антика.

Се наоѓа на 2,5 км југоисточно од селото. Во нивата на А. Андонов се гледаат ѕидови од повеќе објекти, а по површината има фрагменти од керамички садови, питоси и многу градежен материјал.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 102, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069