Црква (Мрзенци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастир is located in Македонија
Манастир
Местоположба на Манастир во Македонија
Местоположба 41°09′30″N 22°30′05″E / 41.15833° СГШ; 22.50139° ИГД / 41.15833; 22.50139Координати: 41°09′30″N 22°30′05″E / 41.15833° СГШ; 22.50139° ИГД / 41.15833; 22.50139
Основни податоци
Место Мрзенци
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (сакрален објект).svg сакрален објект


Период среден век
Портал „Археологија“

Цркваархеолошко наоѓалиште кај селото Мрзенци, Општина Гевгелија. Претставува сакрален објект од средниот век.

На Мрзенски Рид кој се издига високо над селото, во непосредната близина на селската црква „Св. Константин и Елена“ се гледаат темели од објект граден од кршен камен и варов малтер. Исто така има и грамади од кршен камен и фрагменти од покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 110. ISBN 9989-649-28-6.