Бели Брег (Ново Конско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бели Брег

Карта

Местоположба 41°10′27″N 22°25′26″E / 41.17417° СГШ; 22.42389° ИГД / 41.17417; 22.42389Координати: 41°10′27″N 22°25′26″E / 41.17417° СГШ; 22.42389° ИГД / 41.17417; 22.42389
Основни податоци
Место Ново Конско
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Бели Брегархеолошко наоѓалиште кај гевгелиското село Ново Конско. Претставува населба од доцната антика.

На 3 км северозападно од селото, на простор од 100 × 100 м се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и многу градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 104. ISBN 9989-649-28-6.