Чукарка (Ума)

Координати: 41°11′9″N 22°19′35″E / 41.18583° СГШ; 22.32639° ИГД / 41.18583; 22.32639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Чукарка


Местоположба 41°11′9″N 22°19′35″E / 41.18583° СГШ; 22.32639° ИГД / 41.18583; 22.32639
Основни податоци
Место Ума
Општина Гевгелија
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Чукаркаархеолошко наоѓалиште во гевгелиското село Ума. Претставува доцноантичка населба. На 4 км источно од селото, во непосредната близина на патот што води кон Гевгелија, на поголем простор се среќаваат многу парчиња од керамички садови, питоси и грамади од камен и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 105. ISBN 9989649286.