Чешмата (Кованец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чешмата is located in Македонија
Чешмата
Местоположба на Чешмата во Македонија
Местоположба 41°13′37″N 22°25′15″E / 41.22694° СГШ; 22.42083° ИГД / 41.22694; 22.42083Координати: 41°13′37″N 22°25′15″E / 41.22694° СГШ; 22.42083° ИГД / 41.22694; 22.42083
Основни податоци
Место Кованец
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцнантичко време
Портал „Археологија“

Чешматаархеолошко наоѓалиште кај гевгелиското село Кованец. Претставува населба од доцната антика.

На 400 м источно од селото, во нивата на Л. и Ј. Деловски се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и грамади од градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 108-109. ISBN 9989-649-28-6.