Мучарад (Кованец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мучарад is located in Македонија
Мучарад
Местоположба на Мучарад во Македонија
Местоположба 41°13′50″N 22°24′16″E / 41.23056° СГШ; 22.40444° ИГД / 41.23056; 22.40444Координати: 41°13′50″N 22°24′16″E / 41.23056° СГШ; 22.40444° ИГД / 41.23056; 22.40444
Основни податоци
Место Кованец
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (сакрален објект).svg сакрален објект


Период среден век
Портал „Археологија“

Мучарад или Дубраваархеолошко наоѓалиште кај гевгелиското село Кованец. Претставува сакрален објект од средниот век.

На 3 км југозападно од селото, во нивите на Р. и Л. Маркови се гледаат темели градени од кршен камен и варов малтер кои би можеле да се доведат во врска со некаков сакрален објект.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 108. ISBN 9989-649-28-6.