Варијанта (Давидово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Варијанта is located in Македонија
Варијанта
Местоположба на Варијанта во Македонија
Местоположба 41°19′55″N 22°25′41″E / 41.33194° СГШ; 22.42806° ИГД / 41.33194; 22.42806Координати: 41°19′55″N 22°25′41″E / 41.33194° СГШ; 22.42806° ИГД / 41.33194; 22.42806
Основни податоци
Место Давидово
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Варијанта археолошко наоѓалиште во гевгелиското село Давидово. Наоѓалиштето претставува населба и некропола од доцната антика. На 2,5 км северно од селото, по површината на нивите се наоѓаат фрагменти од керамички садови, питоси и многу градежен материјал. Откриени се и неколку гробови градени од камени плочи[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 95. ISBN 9989649286.