Крчаново (Миравци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крчаново is located in Македонија
Крчаново
Местоположба на Крчаново во Македонија
Местоположба 41°18′28″N 22°26′5″E / 41.30778° СГШ; 22.43472° ИГД / 41.30778; 22.43472Координати: 41°18′28″N 22°26′5″E / 41.30778° СГШ; 22.43472° ИГД / 41.30778; 22.43472
Основни податоци
Место Миравци
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Крчановоархеолошко наоѓалиште во гевгелиското село Миравци. Наоѓалиштето претставува населба и некропола од римското време. На 1 км северно од селото, на голем простор се среќаваат делови од керамички садови, питоси, тегули имбрекси, и многу градежен материјал. На еден дел од наоѓалиштето има повеќе делови од тегули од гробни конструкции „на две води“.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 109. ISBN 9989649286.