Градиште (Смоквица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште - Брест
археолошко наоѓалиште


Местоположба 41°15′33″N 22°28′12″E / 41.25917° СГШ; 22.47000° ИГД / 41.25917; 22.47000Координати: 41°15′33″N 22°28′12″E / 41.25917° СГШ; 22.47000° ИГД / 41.25917; 22.47000
Основни податоци
Место Смоквица
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период хеленистичко време
Портал „Археологија“

Градиште - Брест археолошко наоѓалиште во гевгелиското село Смоквица. Наоѓалиштето претставува населба од хеленистичко време.

На 3 км југозападно од селото, во нивите на К. Зарлинов, Р. Картов и Ј. Тодоров се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал, а видливи се и темели од објекти. Наодите се чуваат во Музејот во Гевгелија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 113. ISBN 9989649286.