Ќерамидница (Смоквица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ќерамидница
археолошко наоѓалиште


Местоположба 41°15′33″N 22°28′12″E / 41.25917° СГШ; 22.47000° ИГД / 41.25917; 22.47000Координати: 41°15′33″N 22°28′12″E / 41.25917° СГШ; 22.47000° ИГД / 41.25917; 22.47000
Основни податоци
Место Смоквица
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период хеленистичко време
Портал „Археологија“

Ќерамидница археолошко наоѓалиште во гевгелиското село Смоквица. Наоѓалиштето претставува некропола од хеленистичко време. На 1,5 км од селото, помеѓу Вардар и железничката пруга Скопје - Гевгелија, во профилот се гледаат остатоци од нагорени коски и пепел кои укажуваат на постоење на гробови со горење.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 114. ISBN 9989649286.