Селиште (Давидово)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°19′55″N 22°25′41″E / 41.33194° СГШ; 22.42806° ИГД / 41.33194; 22.42806Координати: 41°19′55″N 22°25′41″E / 41.33194° СГШ; 22.42806° ИГД / 41.33194; 22.42806
Основни податоци
Место Давидово
Општина Гевгелија
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Селиште археолошко наоѓалиште во гевгелиското село Давидово. Наоѓалиштето претставува населба од доцната антика. На 1 км западно од селото, во нивите на Ѓ. Попов и во околните ниви се среќаваат фрагменти од керамички садови и грамади од градежен материјал. Видливи се и темели од повеќе објекти[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 95. ISBN 9989649286.